Найбільше гірське озеро України Синевир рекордно обміліло через засуху

Через засуху рівень води у найбільшому гірському озері України Синевир впав до історично мінімуму. Про це кореспонденту Укрінформу повідомив місцевий гід Віталій Диблюк.

“Цьогоріч зафіксовано історичний мінімум міління озера Синевир. Причиною стало те, що у високогір’ї Карпат та на всьому Закарпатті протягом весни та літа цього року була тривала засуха, довго не було дощу”, – сказав він.

Як пояснив Диблюк, на Синевирському острівці є позначка, що показує на рекордний мінімум, до якого опускалася позначка рівня води в озері. Вона зафіксована влітку 2005 року.

“Але не переживайте, Синевир не пересохне, тому що він постійно живиться трьома струмочками з гір, які ніколи не пересихають і не перемерзають”, – зазначив Диблюк.

Він розповів, що залежно від погодних умов рівень Синевира коливається – зазвичай, живлення іде трьома струмками. Ранньої весни спостерігається масовий приплив води до озера через танення снігів в горах, менший за обсягом води, але так само потужний приплив води фіксують також восени, коли задощить.

“Тому Синевир по висотам рівня води може “стрибати” 5-7 метрів вверх-вниз. Своєрідним індикатором вимірювання висот є острівець посередині озера, який має свою стабільну висоту, бо це вершина хребта, затопленого під час зсуву та утворення озера – тому від його висоти заміряють мінімум та максимум рівня води в озері. Цьогоріч він найменший за всю фіксовану історію озера”, – сказав Диблюк.

Утім, за його словами, Синевир стане повноводнішим уже незабаром.

” У нас уже почалися грозові дощі, це додає води в екосистемі. А восени озеро стане більшим за рахунок сезонних дощів” – сказав він.

Синевир – найбільше високогірне озеро в Україні. Розташоване на території Національного природного парку “Синевир”, на висоті 989 метрів над рівнем моря. Озеро утворилось приблизно 10 тисяч років тому через потужний зсув гірських порід з північного схилу гори Красної, які перегородили долину потоку Озірного. Улоговина озера складається із вузьких западин – долин трьох потоків, які і нині впадають в озеро.

У середній частині озера є підводний хребет, який під час зниження рівня води з’являється на поверхні водойми у вигляді невеликого острівця. З озера також є витік, відтак, Синевир – це саморегулююча система. Площа водного дзеркала відповідно до коливання рівнів води в озері змінюється від 4,45 до 7,58 га, найбільша глибина від 19 до 23,5 м та об’єм води – від 350 до 460 тис. м куб.

Синевир вважається найцікавішим об’єктом Національного природного парку «Синевир» і є однією з візитних карток Українських Карпат. Озеро входить до переліку 7-ми чудес України.

Фото Укрінформ

Категорія: Новини
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ