Постійно високі рівні гамма-інтерферону можуть пояснити деякі симптоми захворювання.
Нове дослідження виявило білок, який у разі персистенції пов’язаний із симптомами затяжного перебігу COVID. Як наслідок, це може полегшити діагностику захворювання і, можливо, навіть відкрити новий шлях до лікування.
Спочатку дослідники набрали 55 пацієнтів із затяжним перебігом COVID, кожен з яких відчував важкі симптоми щонайменше через 5 місяців після зараження COVID-19. Пацієнти надали зразки крові, які потім були проаналізовані на цитокіни – групу невеликих білків, що беруть участь у належному функціонуванні імунних клітин та клітин крові.
Аналіз показав, що первинне інфікування SARS-CoV-2, вірусом, який викликає COVID-19, спровокувало вироблення цитокіну під назвою гамма-інтерферон (IFN-γ). Це нормальна реакція імунної системи; IFN-γ викликає запалення, яке може бути ознакою того, що імунна система бореться з інфекцією. За нормальних обставин вироблення IFN-γ повинно припинитися, як тільки інфекція зникне.
Однак у пацієнтів із затяжним перебігом COVID високий рівень IFN-γ продовжував вироблятися – у деяких навіть до 31 місяця після первинного інфікування. Оскільки IFN-γ має прозапальну дію, його персистенція може бути причиною деяких найпоширеніших симптомів затяжного перебігу COVID, як пояснив у своїй заяві співавтор дослідження д-р Бенджамін Крішна.
“Гамма-інтерферон може використовуватися для лікування вірусних інфекцій, таких як гепатит С, але він викликає такі симптоми, як втома, лихоманка, головний біль, біль у м’язах і депресія. Ці симптоми дуже добре знайомі пацієнтам з Лонг-КОВ. Для нас це був ще один доказ”.
Ще одним важливим результатом, який підкріпив їхній висновок, стало те, що у понад 60 відсотків пацієнтів, у яких спостерігалося часткове або повне зникнення симптомів, також знизився рівень ІФН-γ. Хоча це цікава ознака, автори застерігають, що досі незрозуміло, що саме спричинило зникнення симптомів.
Вони також стверджують, що незрозуміло, чи є ІФН-γ медіатором симптомів, які спостерігаються при довготривалому перебігу COVID, чи він є їх біомаркером – біологічним індикатором стану. У будь-якому випадку, отримані результати свідчать про те, що це питання потребує подальшого дослідження.
За оцінками, щонайменше 65 мільйонів людей у всьому світі страждають від затяжного перебігу COVID, і подальші дослідження можуть визначити найкращий спосіб допомогти цій групі. Автори стверджують, що потенційно існує багато різних причин затяжного перебігу COVID; виявлення їх за допомогою досліджень і пошук способу їх використання для ідентифікації стану може допомогти персоналізувати діагностику та лікування.
“Малоймовірно, що всі різні симптоми затяжного перебігу COVID викликані однією і тією ж причиною. Ми повинні розрізняти людей і підбирати лікування відповідно до індивідуальних особливостей. Деякі пацієнти одужують повільно, а є ті, хто роками застрягає в циклі втоми. Ми повинні знати, чому це відбувається”, – сказав Крішна.
“Ми знайшли потенційний механізм, що лежить в основі давнього COVID, який може бути біомаркером – тобто характерною ознакою хвороби. Ми сподіваємося, що це допоможе прокласти шлях до розробки терапії та поставити деяким пацієнтам точний діагноз”.
Джерело: NNews