Права споживачів та їх захист. Роз’яснення Сторожинецького Бюро правової допомоги

Бюро правової допомоги

Громадяни України мало розуміють свої права споживачів і не всі уміють ними користуватись та досить туманно уявляють, які права їм надали законодавці і як їх можна відстоювати.

Закон України “Про захист прав споживачів” вказує, що споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право на:

 1. захист своїх прав державою;
 2. належну якість продукції та обслуговування;
 3. безпеку продукції;
 4. необхідну, доступну, достовірну та своєчасну інформацію про продукцію, її кількість, якість, асортимент, а також про її виробника (виконавця, продавця);
 5. відшкодування майнової та моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону;
 6. звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав;
 7. об’єднання в громадські організації споживачів (об’єднання споживачів).

Перш ніж оплачувати обраний товар чи послугу, перевірте:

 1. Відповідність названої продавцем ціни тій, яка вказана у ціннику чи прейскуранті.
 2. Якщо товар штучний – чи не пошкоджена упаковка і чи дійсно в ній той товар, за який ви сплачуєте гроші.
 3. Комплектність товару.
 4. Наявність супроводжувальної документації. При цьому попросіть у продавця продемонструвати, як працює товар і як ним користуватися.
 5. Якщо товар ваговий – чи правильно працюють ваги.
 6. Наявність необхідної інформації на упаковці та у супроводжувальній документації. Слід детально ознайомитися з цією інформацією, перш за все – зі строком придатності, гарантійними зобов’язаннями виробника тощо. 

Під час покупки товару (оплати послуги, роботи) прослідкуйте щоб вам видали касовий чек (якщо товар тривалого зберігання, попросіть також виписати товарний чек) і щоб на чеку було видно сплачену суму, а також щоб у паспорті виробу було точно вказано дату покупки і назву магазину-продавця.

В разі придбання неякісного, непродовольчого товару або якщо товар не задовольнив його за формою, габаритами, фасоном, кольором, розміром, або з інших причин не може бути використаний за призначенням, споживач має право протягом 14 днів звернутись до продавця (бажано письмово) з проханням обміну товару належної якості, за умов, якщо він не використовувався і збережено його товарний вигляд, споживчі властивості, пломби, ярлики, а також розрахунковий документ, виданий разом із проданим товаром, але за умови, що товар не відноситься до переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994 р. №172.

Серед них: продовольчі товари, лікарські препарати та засоби, предмети сангігієни, деякі непродовольчі товари, у тому числі парфюмерно-косметичні вироби, дитячі іграшки м’які, апарати для гоління, тканини, білизна постільна, панчішно-шкарпеткові вироби, аудіо- та відеокасети, диски для лазерних систем зчитування із записом, ювелірні вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння тощо.

Якщо на момент обміну аналогічного товару немає в продажу, споживач має право або придбати інші товари з наявного асортименту з відповідним перерахуванням вартості, або розірвати договір і одержати назад гроші за вартістю поверненого товару. Ще можливий варіант здійснити обмін товару на аналогічний за надходженні його у продаж. Продавець зобов’язаний у день надходження товару в продаж повідомити про це споживача, який вимагає обміну товару.

За письмовою вимогою споживача на час ремонту йому надають (з доставкою) товар аналогічної марки (моделі, артикулу, модифікації) незалежно від моделі. Для цього продавець, виробник (підприємство, що задовольняє вимоги споживача) зобов’язані створювати обмінний фонд товарів.

Перелік товарів, з яких утворюється обмінний фонд: Телевізори, Мікрохвильові печі, Магнітоли, Кухоннімашини, Магнітофони В’язальні машини Радіоприймачі Пилососи, Холодильники, Електропраски, Морозильники, Електроміксери, Пральні машини, Електро соковижималки. Апарати телефонні, у тому числі мобільного зв’язку, персональні комп’ютери та комплектуючі частини до них апаратура для відеозапису та відтворення зображення і звуку, Електрочайники, Електрофени, Електрокавоварки.

У випадку ухилення продавця від прийняття або реєстрації претензії слід направити її засобами поштового зв’язку на юридичну адресу продавця з описом вкладеної кореспонденції та повідомленням про вручення.

Якщо навіть після подання заяви-скарги Вам відмовили або відповіді взагалі немає, тоді виникає потреба боротися за свої права.

Першим помічником у захисті Ваших прав та законних інтересів як споживача може стати відповідний орган захисту прав споживачів. Як правило, це Територіальна інспекція з питань захисту прав споживачів.

У випадку, якщо результати звернення до Інспекції не дали бажаного результату, споживач має право за захистом своїх порушених прав звернутися до судових органів. Таке право споживача визначено у статті 3 Цивільного-процесуального кодексу України, відповідно до якої кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

За відсутності спеціальних знань та навичок для підготовки позовної заяви до суду рекомендовано звернутися до адвоката або іншого фахівця у галузі права.

Згідно зі статтею 22 Закону споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, що пов’язані з порушенням їх прав. При цьому, відповідно до правил підсудності, визначених у статті 110 зазначеного Кодексу позови про захист прав споживачів можуть пред’являтися за зареєстрованим місцем проживання чи перебування споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

Під час підготовки будь-яких документів, що стосуються захисту прав споживача використовуйте інформацію, наведену у “Куточку споживача”, що має бути розміщена в усіх, без виключення закладах торгівлі та послуг.

Відповідно до статті 4 Закону споживачі під час придбання, замовлення або використання продукції, яка реалізується на території України, для задоволення своїх особистих потреб мають право, зокрема, на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок недоліків продукції (дефекту в продукції), відповідно до закону.

Моральна шкода, згідно із положеннями статті 23 Цивільного кодексу України полягає у:

 • фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
 • душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;
 • душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;
 • приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної особи.

Згідно зі статтею 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених законом.

Вимогу про відшкодування моральної шкоди може бути заявлено як під час підготовки претензії так і в позовній заяві у разі звернення до суду.

Споживачі зобов’язані:

 1. перед початком експлуатації товару уважно ознайомитися з правилами експлуатації, викладеними в наданій виробником (продавцем, виконавцем) документації на товар;
 2. в разі необхідності роз’яснення умов та правил використання товару – до початку використання товару звернутися за роз’ясненнями до продавця (виробника, виконавця) або до іншої вказаної в експлуатаційній документації особи, що виконує їх функції;
 3. користуватися товаром згідно з його цільовим призначенням та дотримуватися умов (вимог, норм, правил), встановлених виробником товару (виконавцем) в експлуатаційній документації;
 4. з метою запобігання негативним для споживача наслідкам використання товару – застосовувати передбачені виробником в товарі засоби безпеки з дотриманням передбачених експлуатаційною документацією спеціальних правил, а в разі відсутності таких правил в документації – дотримуватися звичайних розумних заходів безпеки, встановлених для товарів такого роду.

Телефон гарячої лінії “Державної інспекції України з питань захисту прав споживачів” (044) 528-92-44. Адреса: 58000, м. Чернівці, вул. Степана Бандери (вул. Ватутіна), 6. Телефон: (0372) 553189, (0372) 527202, (0372) 523367

Нагадуємо, що Сторожинецьке бюро правової допомоги знаходиться за адресою м. Сторожинець, вул. Чернівецька 6а (будівля Сторожинецької районної ради), 4 поверх.

Серед основних послуг: надання правової інформації, консультацій та роз’яснень, доступ до електронних сервісів Міністерства юстиції України, надання допомоги у забезпечені доступу до вторинної правової допомоги.

Прийом громадян здійснюється у робочі дні з 8:00-17:00 год. Поспілкуватися зі спеціалістами можна за допомогою Skype зв’язку, просто внесіть до списку контактів електронне ім’я відділу: “Сторожинецьке бюро правової допомоги” або логін бюро “[email protected]” і за телефоном 2-28-99.

Джерело: начальник відділу “Сторожинецьке бюро правової допомоги” Данко В.В.

Категорія: Інформація
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ