Виявив правопорушення? Отримуй кримінал!

Вирубка лісу

Державна лісова охорона держлісгоспів Чернівецького ОУЛМГ бореться з незаконними рубками, незважаючи на погрози крадіїв лісу та недосконалість законодавства щодо встановлення і покарання істинних правопорушників.

Належний захист державного лісового фонду від незаконних рубок можливий при дієвій співпраці співробітників державної лісової охорони та правоохоронних органів у виявленні та притягненні до відповідальності порушників лісового та мисливського законодавства.

Державна лісова охорона є структурним підрозділом державних лісогосподарських підприємств. Тож у кінцевому підсумку держлісгоспи несуть усю повноту відповідальності, у тому числі матеріальної, за незаконні рубки, скоєні на закріплених за ними ділянках держлісфонду.

Водночас правоохоронні органи, які, на відміну від лісової охорони, наділені правом проведення слідчих дій та відкриттям кримінальних справ, не несуть відповідальності за нерозкриті ними правопорушення, що не сприяє боротьбі з «чорними» лісорубами.

Так, з 39 випадків незаконних рубок, виявлених і зафіксованих держлісгоспами Буковини у першому півріччі 2017 року, у 26 випадках правопорушників встановили саме працівники державної лісової охорони, захопивши їх на місці злочину під час обходів лісових масивів або оперативно виявивши за гарячими слідами.

У 13 випадках порушників встановити не вдалося. Офіційні протоколи з фактами про ці правопорушення передані, як належить, до правоохоронних органів, які, повторимо, наділені правом проведення слідчих дій.

Загалом з 18 справ щодо незаконних рубок, переданих цього року державною лісовою охороною правоохоронним органам області, розглянуто та спрямовано в суди всього 3 справи.

Невтішною була ситуація і у 2016 році. З 65 виявлених держлісгоспами краю випадків самовільних рубок (обсягом 397 кубічних метрів деревини та завданою державі шкодою у 1,8 млн. грн.), 36 випадків розкрито працівниками держлісохорони, які у 28 випадках домоглися добровільного відшкодування правопорушниками завданих збитків.

З 35 справ про лісопорушення, переданих до правоохоронних органів, до суду потрапило 22 справи. Решта справ на 1 млн 150 тисяч грн – зависли. І це тільки за один 2016 рік.

Показовим є випадок незаконної руби, скоєної досі не встановленими особами восени 2015 року на території лісових угідь ДП «СЛАП» Сторожинецький держспецлісгосп» АПК.

Даний лісовий обхід був закріплений за майстром лісу О.Ю. Шершенем. Саме працівники лісової охорони названого держспецлісгоспу АПК виявили незаконну порубку 52 ростучих дерев цінних порід з матеріальною шкодою державі на суму 334,9 тис грн. Оскільки встановити правопорушників лісівники не змогли (слідчі дії вони проводити не в праві), факт задокументували і за підписом директора лісгоспу В.Р. Орендовича передали Сторожинецькому відділу поліції, який порушив кримінальне провадження.

Правоохоронці проводили розслідування, але марно – порушників закону вони так і не знайшли. Це при тому, що більше пів сотні дерев «чорні» лісоруби зрубали мало не біля самих хат села Старі Бросківці.

В результаті до кримінальної відповідальності правоохоронцями був притягнутий вже названий майстер лісу Сторожинецького держспецлісгоспу АПК. Йому інкримінували ст. 367 КК України (службова недбалість) та вироком Сторожинецького районного суду призначили покарання у вигляді випробовувального терміну у півтора року з позбавленням права обіймати посади, пов’язані із здійсненням владних повноважень.

Далі – більше. За фактом незаконної рубки дерев прокуратура Чернівецької області звернулася з позовом в Господарський суд м. Чернівці до Сторожинецького держспецлісгоспу АПК про відшкодування нанесених збитків в результаті незаконної рубки дерев. Суд зобов’язав держспецлісгосп сплатити шкоду, заподіяну порушенням природоохоронного законодавства, в сумі 334,9 тис грн.

Держлісгосп, поважаючи рішення суду, зазначену суму сплатив.

Словом, усі учасники цієї історії, окрім лісівників, які виявили крадіжку лісу, опинилися у виграші: правоохоронці розкрили кримінальний злочин, бюджети області та Старобросківецької територіальної громади отримали значні кошти від держспецлісгоспу, а порушники залишилися безкарними ще й з великим обсягом цінної і дармової деревини.

Саме собою напрошується питання, яке сьогодні озвучують в усіх областях країни через численні випадки, аналогічні інциденту в Сторожинецькому держспецлісгоспі АПК: чи варто лісівникам викликати на себе вогонь і передавати у слідство виявлені ними правопорушення, якщо більшість з них з незрозумілих причин системно залишається не розкритими?

«Це навіть не обговорюється, бо наш найперший обов’язок – охороняти ліс від крадіжок деревини, здійснювати державний контроль за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства. І ми будемо його виконувати, незважаючи ні на що, – ні на погрози крадіїв лісу, ані на недосконалість законодавства щодо встановлення і покарання істинних правопорушників, – наголошує директор ДП «СЛАП» Сторожинецький держспецлісгосп» АПК Віктор Орендович. – Скажу тільки, що здійснювати охорону так званих колишніх колгоспних лісів доволі складно в силу того, що наш лісгосп має, уявіть собі, 1391 окремих контурів лісових обходів, розташованих упритул до населених пунктів та розкиданих територією усього району. Ми не в змозі захистити лісові масиви шлагбаумами на лісових дорогах».

Додамо, що проблемним питанням залишається законодавчо встановлені незначні адміністративні штрафи за скоєні лісопорушення. Слід також відмітити, що суди виносять надто ліберальні рішення щодо встановлення і відшкодування державі сум збитків, завданих незаконними рубками.

У той час, коли з початку цього року державна лісова охорона держлісгоспів ЧОУЛМГ довела суму збитків у 73,9 тис грн, суди призначили відшкодувати правопорушникам всього 8,1 тис. грн. (майже у десять разів менше).

Категорія: Новини району
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ