У Сторожинецькому районі облаштовано єдиний в Україні вольєр з європейськими червонокнижними зубрами

Учора, 8 листопада 2018 року, цих унікальних тварин мали змогу побачити і буковинські журналісти. Щоправда, зубри бояться людей і тому гостям заповідника прийшлося чекати зубрів майже півгодини, затамувавши подих.

І таки дочекалися – схилом гори, наче подіумом, пройшлося невеличке стадо зубрів із 9 особин, двоє з яких – маленькі зубренята, які з’явилися на світ цьогоріч.

На території Банилівського лісництва, яке є структурним підрозділом Сторожинецького лісгоспу, облаштовано вольєр площею 80,3 га на території зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця» – тут і живе маточне поголів’я зубра європейського.

Вольєр почали облаштовувати у 2011 році, у 2014 – ввели в експлуатацію. Ділянка вольєру була підібрана з урахуванням необхідних умов для життя тварин – різновікові лісові насадження, постійні водойми, пасовища.

До речі, у відповідності до міжнародних вимог генетичної класифікації, всі зубри вольєру Сторожинецького лісгоспу повинні мати ім’я на одну й ту саму літеру. Для наших зубрів обрано букву «М».

«У 2011 році ми почали розбудовувати вольєр. Основна мета – відновити популяцію зубра, якого до нас завезли у 1976 році. Але в нас є одна велика проблема – наші зубри не мають можливості мігрувати, через це не відбувається змішування крові, відтак зубри часто хворіють. Зараз у нас 2 самці, 5 самок і 2 зубренятка, яких через 2 роки ми випустимо з вольєру у дику природу», – розповів директор ДП «Сторожинецький лісгосп» Ігор Беленчук.

«У цьому вольєрі може жити до 15 дорослих зубрів. Якщо у нас буде така кількість зубрів, то ми фактично щороку зможемо отримувати від них приплід від 3 до 5 особин, тому що самки зубра приносять приплід один раз на 3 роки. Якщо так станеться – то ми зможемо збільшити популяцію зубрів на Буковині до 100 особин.

Я дуже сподіваюся, що цей вольєр стане зубровим розплідником, а також туристичною перлиною Буковини», – каже ініціатор й організатор усіх робіт з реалізації програми відродження буковинського зубра, а також безпосередньо з будівництва та функціонування вольєру для утримання зубрів, 
головний мисливствознавець ДП «Сторожинецький ЛГ» Сергій Чистов.

На будівництво вольєру з охоронною системою “Електропастух” та іншою інфраструктурою, зокрема годівницями та вежами спостереження, Сторожинецький лісгосп виділив майже 800 тис. грн.

На закупівлю ж зубрів із обласного бюджету в межах обласної програми «Екологія» було виділено 340 тис. грн. Торік із цих коштів використали 190 тис. грн., цьогоріч – 150 тис. грн.

«У 1969 році зубрів завезли до 10-ти областей України. Однак найбільше вони прижилися у Вінницькій, Львівській, Волинській, Івано-Франківській, Закарпатській та Чернівецькій областях.

На сьогодні у Чернівецькій області ми маємо 37 зубрів: у Сторожинецькому лісгоспі – 32 (9 у вольєрі і 25 – у вільній природі), у Берегометському лісомисливському господарстві – 5 зубрів. І тут встановлено спостережні вежі – вони не мисливські, а оглядові, щоб ми могли спостерігати за нашими зубрами», – розповів Віктор Сахнюк, начальник Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства.

«На Буковині є зараз своя популяція зубрів. І відродили ми цих унікальних тварин завдяки обласній програмі відродження та розвитку європейського зубра у Чернівецькій області. Це єдиний в Україні вольєр, створений з метою утримання червонокнижних зубрів у напівдиких умовах для розведення і подальшого поповнення дикого стада буковинських зубрів. І цю унікальну здатність треба берегти», – наголосив голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук.

Усі роботи щодо утримання й розведення зубрів відбуваються за участі чернівецьких учених-екологів. І вже починаючи від 2014 року, коли в області було зафіксовано лише 30 особин цих диких тварин, тобто найменша кількість упродовж ХХІ ст., розпочалося зростання їхньої кількості. Нині маємо 37 зубрів.

«У майбутньому ми зможемо новонароджений молодняк випускати у природне середовище в межах території попереднього поширення виду і таким чином генетично оновимо місцеву Буковинську субпопуляцію цього красивого звіра», – сподівається очільник Чернівецької ОДА Олександр Фищук.

Після милування червонокнижними зубрами Голова Чернівецької ОДА Олександр Фищук нагородив начальника управління екології та природних ресурсів Чернівецької обласної державної адміністрації Білоконя Миколу Васильовича, головного мисливствознавця ДП «Сторожинецьке лісове господарство» Чистова Сергія Івановича та директора ДП «Сторожинецький лісгосп» Беленчука Ігоря Івановича ювілейними відзнаками «100 років Буковинському віче».

Категорія: Новини району
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ