«Не дай Боже щось, то відразу повідомимо»: на Буковині створюють пости радіаційного спостереження

На Буковині створюють пости радіаційного та хімічного спостереження.

Відповідне розпорядження видав голова ОВА Руслан Запаранюк, пише molbuk.ua

До переліку відповідних груп внесуть відповідних фахівців: викладачів математики, хімії, фізики, операторів електронно-обчислювальної техніки. За групами закріплять відповідні пости спостереження. Оцінювати радіаційний та хімічний фон будуть чотири рази на добу: о 06:00, 12:00, 18:00 та 00:00.

“Моніторимо цілодобово і без вихідних”

Один із таких постів уже створили на базі Чернівецького обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ. Гендиректорка центру Наталія Гопко запевняє: моніторинг проводять без вихідних. Відстежують будь-які коливання радіаційного фону в області. Поки що все відповідає нормам.

Наталія Гопко. Фото МБ

“Ми й так від перших днів війни розпочали стеження за радіаційним фоном в області тричі на день в 11 контрольних точках. Ці стаціонарні точки – на території колишніх районів: Герцаївського, Новоселицького, Заставнівського, Кіцманського та інших. Ми вирішили зберігати точки за попереднім адміністративним поділом, щоби рівномірно бачити ситуацію практично у всіх громадах.

Формат і так передбачався цілодобовий. Просто цим розпорядженням голови ОВА кожне із досліджень об’єднується в єдину систему стеження”, – пояснює Наталія Гопко.

“Богу дякувати, від початку моніторингу відхилень від радіаційного фону, який традиційний для нашої області, ми не виявляли. Ніде немає перевищення. Невеликі коливання у межах 0,11-0,13 мікрозівертів на годину – це цілком нормальні сезонні коливання (затверджені МОЗ норми радіаційної безпеки – приблизно 0, 3 мікрозіверти на годину, – авт.). Періодичність, із якою ми проводимо дослідження, дозволяє виявити найменші відхилення і мати час для того, щоби запровадити заходи захисту людей.

Ми щодня, у тому числі й на вихідних, відстежуємо та оприлюднюємо результати. Не дай Боже зафіксували б найменше відхилення від природних рівнів, то відразу надіслали б відповідним службам позачергове повідомлення з відповідними рекомендаціями”, – запевняє гендиректорка центру.

“Жодних відхилень від норми не фіксували”

Ще один пост спостереження знаходиться в одному з корпусів ЧНУ. До складу фахівців, які моніторять тут радіаційну та хімічну обстановку, входить доктор хімічних наук, завідувач кафедри загальної хімії та хімічного матеріалознавства ЧНУ Юрій Халавка.

Юрій Халавка. Фотоколаж

“Такий пост у нас був створений ще кілька місяців тому. На ньому ми регулярно моніторимо радіаційну обстановку. Крім того, є величезна мережа спільного моніторингу. До прикладу, існують щонайменше дві потужні мережі: ДСНС, МАГАТЕ. Вони обидві функціонують онлайн, їх можна відстежувати. До того ж дуже багато погодних станцій мають датчики схожого типу. Точність вимірювання вони не забезпечують, але різкі підвищення цілком можуть активно моніторити.

Тож якщо щось трапиться, скажімо, в Запоріжжі, доки дійде до нас, воно дорогою ще сто разів буде зафіксоване цими автоматичними системами моніторингу, які є всюди. Отже, наші пости – це такий собі резерв, додатковий захід на рівні цивільного захисту області чи країни”, – розмірковує науковець.

Гостра потреба у роботі місцевих постів виникне за сценарію, якщо в області повністю зникне електроенергія і не буде можливості дізнатися про загрозу з інтернету, провадить Ю. Халавка.

“Для таких випадків у нас є автономні прилади, які зможуть попередити населення. Тобто ми можемо виміряти фон і повідомити дані якимись іншими засобами зв’язку, можливо, резервними”, – каже професор.

Щодо радіаційного фону в місті, то фахівець також підтверджує, що він у нормі.

“Щодня робимо виміри, наразі спостерігаємо тільки типові показники у межах добових коливань і типових для міста значень”, – каже Ю. Халавка.

Категорія: Новини
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ