З клітин зародка виростили органоїди моніторингу розвитку плода

Новий підхід можна використовувати для моніторингу та лікування вроджених захворювань до народження.

WordPressDashboard

Вчені з Університетського коледжу Лондона вперше виростили складні клітинні моделі — органоїди зі стовбурових клітин ембріона, отриманих під час вагітності. «Міні-органи» зберігають біологічну інформацію дитини та можуть використовуватися для моніторингу розвитку плода та лікування вроджених захворювань.

Дослідники використовували для створення органоїдів стовбурові клітини, що потрапили в навколоплідні води, які оточують дитину в утробі матері та захищають її під час вагітності. Ці клітини містять генетичну інформацію дитини, при цьому ембріон під час забору проб не торкається.

Вчені витягли та схарактеризували живі клітини зі зразків навколоплідних вод, взятих у 12 вагітних у рамках рутинного діагностичного тестування. Дослідники використовували секвенування одноклітинної РНК, щоб визначити, з яких тканин походять ці стовбурові клітини. Були успішно вилучені стовбурові клітини з легенів, нирок та кишечника, які використовувалися для вирощування органоїдів, що мають функціональні особливості цих типів тканин.

Органоїди, створені з клітин амніотичної рідини, демонструють багато функцій тканин, які вони представляють, включаючи експресію генів та білків, зазначають вчені. «Ми так мало знаємо про пізні стадії вагітності, тому неймовірно цікаво відкривати нові області пренатальної медицини», — каже доктор Маттіа Герлі, співавтор дослідження.

Щоб оцінити використання органоїдів при лікуванні вроджених захворювань, вчені досліджували розвиток дітей з вродженою діафрагмальною грижею. При цьому захворюванні отвір у діафрагмі призводить до того, що кишечник і печінка зміщуються в грудну клітину, чинячи тиск на легені та перешкоджаючи здоровому зростанню.

Органоїди дітей із цим уродженим дефектом як до, так і після лікування порівнювали з органоїдами здорових дітей для вивчення біологічних характеристик кожної групи. Як і очікувалося, спостерігалися значні відмінності у розвитку між здоровими органоїдами та вирощеними з клітин хворих дітей до лікування. Але органоїди після лікування дітей від вродженої грижі були набагато ближчими до здорових, що дозволяє оцінити ефективність лікування на клітинному рівні.

Джерело: Cikavosti

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ