Вчені розповіли про Велику блакитну пляму Юпітера

Через чотириста років після відкриття Великої червоної плями Юпітера з’явилася пляма іншого кольору, але її історія трохи складніша.

Перше, що потрібно знати про Велику Блакитну Пляму, це те, що вона не випромінює і не відбиває світло з довжиною хвиль близько 450 нанометрів, а отже, не є насправді блакитною. Також, незважаючи на те, що синій колір асоціюється у нас з холодом, він не має відношення до Великої холодної плями Юпітера.

Натомість на картах магнітного поля з’являється синій колір. Ми не можемо бачити магнетизм, не кажучи вже про колір, тому традиційно північні магнітні полюси зображують червоним кольором, а південні – синім. Це не має нічого спільного з рідкісними випадками, коли магнетизм впливає на колір, наприклад, коли наночастинки оксиду заліза представляють веселковий спектр залежно від сили магнітного поля.

У магнітах, з якими багато хто з нас грався в дитинстві, це призводить до появи простої половини, позначеної фарбою, але реальні магнітні поля набагато складніші. Варіації напруженості поля піддаються зображенню в більш глибоких або блідих відтінках, як на карті поля Юпітера нижче.

WordPressDashboard

Велика блакитна пляма є магнітно дуже південною, але розташована поблизу екватора Юпітера.

Примітно, що магнітне поле Юпітера не схоже на земне, де північний і південний полюси розташовані майже прямо один навпроти одного, причому обидва відносно близько до географічного полюса. Навіть на Землі існують дивні аномалії, але одна з перших речей, яку Юнона виявила про Юпітер, – це те, що його поле ще більш дивне, яке, як виявилося, включає в себе Велику блакитну пляму.

Першими ознаками цього стали концентрації північного та південного магнітних полів, показані на карті вище. Оскільки Велика червона пляма Юпітера є однією з найвідоміших і найстійкіших його особливостей (навіть якщо останнім часом вона зменшується), було неминуче, що південну магнітну аномалію назвуть Великою блакитною плямою.

Як повідомлялося на цьому тижні, Велика Блакитна Пляма має атмосферний струмінь, пов’язаний з нею, демонструючи, що аномалія магнітного поля формує атмосферу гігантської планети. Що саме є причиною цього, залишається незрозумілим, але це доводить, що Блакитна пляма має значення.

Велика блакитна пляма – це також місце, де магнітне поле Юпітера змінюється найшвидше. Ще у 2019 році доктор Кімі Мур з Гарвардського університету заявила про це у своїй заяві: “Неймовірно, що одна вузька магнітна гаряча точка, Велика Блакитна Пляма, може бути відповідальною за майже всі сучасні зміни Юпітера, але цифри це підтверджують”.

Причини виникнення Великої Блакитної Плями ще не до кінця з’ясовані. У Північній півкулі немає точного збігу, натомість є довга магнітна смуга і різні інші недипольні регіони. Це принаймні врятувало астрономів від необхідності придумувати назву, відмінну від “іншої Великої червоної плями”.

Вважається, що магнітне поле Юпітера є результатом високопровідного океану металевого водню в його ядрі. Що саме в металевому водні призводить до такої складності високо вгорі – досі залишається предметом припущень. Навіть коли космічний апарат “Галілео” занурювався в атмосферу Юпітера, він так і не зміг зануритися достатньо глибоко, щоб зібрати відповіді, перш ніж був розчавлений потужним тиском.

Наразі ми дізналися про пляму дві речі: вона мігрує на схід і пов’язана із зональними вітрами на глибині близько 3500 кілометрів (2100 миль) в глибині газової планети.

Пояснення плями вважається настільки пріоритетним завданням, що вона є об’єктом шести прольотів під час розширеної місії Юнони, поряд з більшою увагою до супутників.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ