«Вояджер-1» продовжує надсилати в НАСА повторювану схему 1 і 0 з міжзоряного простору

“Вояджер-1” пролетів далі, ніж будь-який інший створений людиною об’єкт, перетнувши геліопаузу і прямуючи в міжзоряний простір. Він продовжує надсилати корисні дані на Землю, допомагаючи нам дізнатися про простір між зірками за межами нашої Сонячної системи. І все це, працюючи лише з 69,63 кілобайтами пам’яті і частково в коді, написаному на архаїчній комп’ютерній мові Фортран 5.

“Кнопка, яку ви натискаєте, щоб відкрити двері автомобіля, має більшу обчислювальну потужність, ніж космічний апарат “Вояджер”, – пояснила керівник проекту “Вояджер” Сюзанна Додд в інтерв’ю NPR. “Дивно, що вони все ще літають, і що вони літають вже 46 з гаком років”.

З такою місією, як ця, можна було б очікувати періодичних проблем, навіть не беручи до уваги високі рівні радіації, через які вона проходить. І збої, безумовно, траплялися, включаючи загадкові телеметричні дані, які були відправлені минулого року, ймовірно, в результаті того, що дані проходили через старий бортовий комп’ютер, який не функціонував роками.

Це було виправлено в серпні 2022 року, але наступного року у вересні з’явилася нова проблема.

“У вересні 2023 року виникла проблема з даними, які поверталися з “Вояджера-1”. Зазвичай вони передавалися в двійковому коді, або серіями 0 і 1, що представляли собою слова, але зонд надсилав лише чергування 1 і 0. Фактично, зв’язок між космічним апаратом і Землею залишився, але “голос” Вояджера був замінений монотонним звуковим сигналом”, – пояснювала раніше IFLScience команда інженерів NASA Voyager.

“Через цю проблему вчені не отримують жодних наукових даних або оновлень про стан здоров’я і статус зонда, включаючи інформацію, яка могла б ідентифікувати джерело проблеми. Використовуючи різні непрямі методи, команда дійшла висновку, що проблема, швидше за все, пов’язана з системою польотних даних, одним з бортових комп’ютерів зонда. Команда наполегливо працює над вирішенням проблеми, але цей процес може зайняти місяці”.

NASA спробувало перезавантажити комп’ютер до стану, в якому він перебував до виникнення помилки, але “Вояджер” продовжує надсилати непридатні для використання дані.

“Пошук рішень проблем, з якими стикаються зонди, часто передбачає звернення до оригінальних документів десятирічної давнини, написаних інженерами, які не передбачали проблем, що виникають сьогодні”, – йдеться в заяві НАСА. “Як наслідок, команді потрібен час, щоб зрозуміти, як нова команда вплине на роботу космічного апарату, щоб уникнути непередбачуваних наслідків”.

Минають місяці, а проблема не вирішується, і вона не стає менш складною. NASA не отримало жодних наукових даних з моменту виникнення помилки, а це означає, що вони не знають, яким є середовище, через яке подорожує космічний корабель. Крім того, час на виправлення помилки обмежений, оскільки плутонієва система, яка живить апарат, закінчується. Через кілька років, можливо, доведеться вимикати наукові прилади один за одним, щоб підтримувати роботу корабля.

Врешті-решт, він вимкнеться назавжди. Звідти він продовжить свій шлях, але, на жаль, не зможе надіслати назад дані про те, що він там знайде.

“У 40 272 році нашої ери “Вояджер-1″ наблизиться на відстань 1,7 світлових років до невідомої зірки в сузір’ї Малої Ведмедиці (Малої Ведмедиці або Малої Ведмедиці) під назвою AC+79 3888”, – пояснюють у NASA.

“Наукова місія завершиться, – сказала в інтерв’ю NPR Лінда Спілкер, науковий співробітник проєкту “Вояджер” в Лабораторії реактивного руху НАСА. Але частина “Вояджера” і частина нас продовжить свій шлях у міжзоряному просторі”.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ