Геологи назвали Гренландію батьківщиною Скандинавії

Міжнародна група вчених з’ясувала, що найстаріша скандинавська скельна порода зародилася в Гренландії.

WordPressDashboard

Данія, Швеція, Норвегія та Фінляндія спочивають на частині земної кори, яку називають Балтійським щитом. Щоб більше дізнатися про його походження, вчені з університетів Копенгагена (Данія) і Західної Австралії вивчили кристали циркону з річкового піску і гірських порід Фінляндії. Про свої висновки вони розповіли в журналі Geology.

Дослідники дійшли висновку, що за кількома параметрами хімічні сліди кристалів збігаються з такими у деяких порід, які знайшли в Північноатлантичному кратоні Західної Гренландії – одному з найдавніших у світі. Виявлені ознаки вказують на те, що фінські гірські породи набагато старші за всі ті, які до того виявляли в Скандинавії. Але при цьому вони відповідають віку зразків, видобутих у Гренландії, – приблизно 3,75 мільярда років.

Геологи припустили, що Балтійський щит відокремився від Гренландії та дрейфував упродовж сотень мільйонів років, аж поки не зупинився в тому місці, де зараз розташована Фінляндія. Там плита росла і накопичувала новий геологічний матеріал, поки не перетворилася на район Скандинавії. До речі, у ті далекі часи, як вважають учені, Земля могла бути схожа на водний світ, а в її атмосфері не було кисню.

Робота вчених допомогла скоригувати дані про минуле Землі. Найпоширеніші моделі припускають, що континентальна кора нашої планети почала формуватися, коли з’явилася остання, тобто приблизно 4,6 мільярда років тому. Нове дослідження показало, що континенти, ймовірно, сформувалися лише через мільярд років після появи Землі. Про це ж свідчать і деякі інші наукові роботи, автори яких вивчали частинки земної кори з інших частин світу.

Так, наприклад, в Австралії, Південній Африці та Індії виявили схожі частинки породи, але вчені не впевнені, чи походять вони всі з одного й того самого місця, чи виникли незалежно одна від одної. Щоб з’ясувати це, потрібні додаткові дослідження.

Джерело: Cikavosti

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ