ДП «Сторожинецьке лісове господарство» разом зі Сторожинецьким лісовим коледжем, під керівництвом громадської організації «ФОРЗА», що спрямовує свою діяльність на сталий розвиток Карпатського регіону, заклали в лісах держлісгоспу навчальний об’єкт, який сприятиме поетапному запровадженню підходів наближеного до природи лісівництва в практику лісогосподарювання, а також проведенню навчань працівників підприємства, викладачів і студентів коледжу його засадам та принципам.
«Співпраця державного підприємства, лісового коледжу і нашої організації реалізується в рамках проекту «Кваліфіковані лісівники = кращі ліси». Окремі заходи такого проекту вже працюють у Закарпатській та Івано-Франківській областях. Відтепер вони впроваджуватимуться й на Буковині», – розповідає представник ГО «ФОРЗА» Юрій Дербаль.
Для цього у Жадівському лісництві, яким керує лісничий Михайло Рибак, відібрали ділянку в один гектар в пристигаючому ялицево-грабово-буковому насадженні площею 6,5 га. За матеріалами лісовпорядкування воно одноярусне різновікове з нерівномірною повнотою, середній вік дерев бука і ялиці – 97 років, а граба 77 років, запас деревини 200 куб. м. на гектар.
«Тепер наше завдання – продемонструвати засади і принципи переформування цього насадження з умовно різновікового одноярусного у різновікове багатоярусне з мішаним складом, яке б відповідало типу лісу і де поруч з основною породою – буком буде зростати ялиця і багато інших цінних порід дерев. Таким чином експлуатаційні ліси, призначені для вирощування і вилучення деревини для потреб підприємств промислово сектору країни, і інші ліси, важливі для суспільства у соціальному і екологічному значенні, будуть максимально наближені до свого природного стану, – розповідає інженер лісових культур ДП «Сторожинецьке лісове господарство», кандидат сільськогосподарських наук Вадим Яковишин. – На визначеній ділянці не проводитимуться суцільні рубки, лише вибіркові. Таким чином вона буде постійно вкрита лісом з постійно однаковими параметрами, в якому є старі стиглі дерева, а також молоде і пристигаюче їхнє покоління».
Наразі сторожинецькі лісівники спільно з студентами лісового коледжу і спеціалістами ГО «ФОРЗА» визначили усі важливі показники на демонстраційній лісовій ділянці: пронумерували і виміряли дерева, визначили їх просторове розміщення, життєздатність, форму пошкодження, характерні ознаки і технічну придатність. Окремо враховано і занесено в базу даних відмерлі, вітроломні і буреломні дерева, розповсюдженість підліску, природного поновлення та трав’яного вкриття.
Перегодом, після проведення детальної оцінки і аналізу стану насадження і прогнозу динаміки його розвитку, в паперовому та електронному варіантах буде виданий путівник демонстраційним об’єктом з детальним описом насадження, рекомендаціями щодо забезпечення його розвитку і проведення необхідних лісогосподарських заходів.
«Підходи наближеного до природи лісівництва широко застосовують в багатьох європейських країнах, – зазначає головний лісничий Сторожинецького держлісгоспу Василь Романюк. – Ми вдячні ГО «ФОРЗА» за допомогу у їх запровадженні в роботі нашого лісогосподарського підприємства. Приємно працювати з такими громадськими організаціями, які реально піклуються про ліс і лісове господарство».
Користуючись нагодою, представники ГО «ФОРЗА» ознайомили студентів Сторожинецького лісового коледжу із засадами наближеного до природи лісівництва, використанням обладнання і програмного забезпечення Field Map для інвентаризації лісових насаджень і створення навчальних пробних площ. Студенти мали змогу переконатись у перевагах сучасних засобів порівняно з традиційними, що з давніх-давен використовують лісівники.
На базі Жадівського лісництва проводитимуться навчання для лісничих Сторожинецького держлісгоспу, для головних лісничих держлісгоспів області з питань наближеного до природи лісівництва, а також для викладачів лісівничих дисциплін, студентів Сторожинецького лісового коледжу та Чернівецького національного університету, які набувають спеціальності з лісового господарства. Можуть долучатись до цих заходів і представники природоохоронних установ і організацій та місцеві мешканці.