Вода з Марса буквально полетіла в космос

Вода могла покинути поверхню Червоної планети внаслідок вельми цікавого і незвичайного кліматичного явища, яке спостерігається і сьогодні.

WordPressDashboard

NASA/JPL-Caltech/MSSS

Згідно з дослідженням, гігантські стовпи пилу під час бур на Марсі можуть досягати висоти 80 км і діяти як космічні ліфти, викидаючи в космос усе, що знаходиться на поверхні планети. Це явище може пояснювати те, як саме вода покинула Червону планету в далекому минулому.

На Землі шторм або буря, як правило, зосереджуються в якомусь одному районі, але на Марсі все трохи інакше. Приблизно раз на десятиліття всю його поверхню огортає глобальна буря, яка триває протягом кількох тижнів. Наприклад, такий шторм спостерігався 2018 року, коли Марс вкрився жовтуватим серпанком.

У двох дослідницьких роботах (тут опублікована одна, а тут – друга), головним автором яких є Ніколас Хівенс з Університету Гемптона та Інституту космічних наук, розглядається дивне метеорологічне явище, що відбувається під час цих глобальних марсіанських бур. Йдеться про гігантські стовпи пилу, що піднімаються у верхні шари атмосфери, деякі з яких досягають висоти близько 80 км. Дані статті дають змогу зрозуміти природу цих загадкових пилових стовпів, а також припустити, що саме вони винні в тому, що на Марсі зникла вода.

  Хівенс і його колеги вивчили пару пилових стовпів, один 2007 року, а інший 2018 року, використавши дані, отримані з марсіанського орбітального супутника НАСА Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Цей апарат оснащений унікальним приладом – термозондом Mars Climate Sounder, який може “бачити” крізь товсті шари пилу. Вчені також вивчили знімки пилових стовпів, зроблені за допомогою іншого інструменту цього супутника Червоної планети – Mars Color Imager (MARCI).

  Як показало дослідження, пилові стовпи набагато щільніші, ніж звичайні пилові хмари, які присутні в атмосфері Марса. Крім того, вони піднімаються набагато вище пилових хмар. Ці гігантські колони можуть виникати не тільки під час бурі, але найбільше їх утворюється саме під час глобального шторму.

  Ці пилові стовпи мають основу діаметром до 90 км, розширюючись догори до 600 км, і розкидають пил, що піднімається з поверхні планети, на території діаметром понад 4000 км. У 2018 році глобальна буря, під час якої утворювалися такі стовпи, тривала майже чотири тижні.

  Разом із пилом із поверхні планети забирається і волога. Пилові стовпи, як космічний ліфт, піднімають її в ті шари атмосфери, де під впливом сонячної радіації молекули води розпадаються і несуться в космос. Досить імовірно, що саме так Марс і втратив усю свою воду.

  Джерело: Cikavosti

  Категорія: Суспільство
  Сторожинець.info
  МЕНЮ

  КОНТАКТИ