Прорив у космічній хірургії: лікарі з Землі вперше прооперували робота на МКС

Земні лікарі сміливо пішли туди, куди раніше не ступала нога медика: вони використали дистанційно керованого робота для проведення симуляції хірургічної операції на борту Міжнародної космічної станції (МКС). Якщо вас цікавить, кому з астронавтів довелося грати роль піддослідного кролика, не хвилюйтеся – хірургічне втручання поки що обмежилося купою гумових стрічок.

Надважливий робот розміром з мікрохвильову піч був доставлений на МКС ракетою SpaceX Falcon 9 наприкінці січня 2024 року і встановлений астронавтом НАСА Лоралом О’Харою 8 лютого, повідомляє AFP. Вона отримала назву spaceMIRA і була розроблена компанією Virtual Incision з Небраски як “перша у світі мініатюрна роботизована хірургічна система”.

https://www.youtube.com/embed/ad2gu2KDo8Y

Всього через кілька днів хірурги в штаб-квартирі Virtual Incision, яка знаходиться на відстані близько 400 кілометрів (250 миль) нижче орбіти МКС, взяли під свій контроль spaceMIRA і провели симуляцію операції на еластичному макеті тканини.

Шість хірургів по черзі використовували одну руку робота, щоб натягувати тканину, а іншу – щоб розрізати її ножицями. Ця техніка використовується в багатьох операціях, і вона пройшла без проблем.

Компактний дизайн і спритність, які може запропонувати spaceMIRA, є ключем до його потенціалу. “Це дає хірургу (на Землі) менші руки і очі і дозволяє йому виконувати багато процедур мінімально інвазивним способом”, – сказав співзасновник і технічний директор Virtual Incision Шейн Фаррітор в інтерв’ю CNN.

Вона має деякі обмеження, головним з яких є часова затримка між центром операцій на Землі і роботом на МКС – близько 0,85 секунди. Це може здатися небагато, але, як сказав в інтерв’ю CNN колоректальний хірург доктор Майкл Джобст, який брав участь у демонстрації, “п’ять секунд – це вічність в хірургії, а частка секунди або півсекунди будуть мати велике значення. Тож це був великий виклик”.

Тим не менш, ці успішні випробування є великим кроком вперед у прагненні поліпшити доступ до медичної допомоги в космосі – прагненні, в рамках якого на МКС вже був перенесений голографічний лікар у стилі “Зоряного шляху”.

Наближаються далекі космічні подорожі, і багато хто мріє про колонізацію незнайомих нових світів або будівництво космічних станцій наступного покоління. Враховуючи те, що ми знаємо про численні та різноманітні неприємні медичні ситуації, які все це може передвіщати – це навіть було темою першого художнього фільму, знятого в космосі, – добре, що космічна хірургія, здається, так добре прогресує.

Але технологія, що лежить в основі spaceMIRA, також може мати безліч корисних застосувань набагато ближче до дому, як пояснив Фаррітор.

“У США є багато місць … де немає доступу до фахівців, і якби можна було проводити подібні телехірургічні операції, коли фахівець може зателефонувати з великого міста в сільську місцевість і допомогти з хірургічним втручанням, я думаю, що це мало б величезні переваги”.

https://www.youtube.com/embed/Czyyj76FbOY

Джон Мерфі, президент і генеральний директор Virtual Incision, підтримав цю думку у своїй заяві. “Як би захоплююче не було використовувати нашу технологію в космосі, ми очікуємо, що вплив цього дослідження буде найбільш помітним на Землі. Впровадження [мініатюрної роботизованої хірургії] має потенціал для революції в охороні здоров’я, зробивши кожну операційну роботом”.

Чи то у найвіддаленіших куточках нашої планети, чи то на орбіті, коли виникають проблеми зі здоров’ям, допомога може здаватися далекою, як ніколи. Завдяки таким технологіям хірурги зможуть проводити операції, що рятують життя, за сотні кілометрів, а одного дня, можливо, і через увесь світ.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ