Схвалено перший препарат для лікування обморожень

Обмороження може статися при температурі трохи нижче нуля (-0,55°C), хоча при таких температурах обмороження зазвичай легке і не викликає постійних ушкоджень. Але що станеться, якщо ви живете і працюєте в місці, де значно холодніше?

Як канадець, я звик бачити в новинах під час похолодання попередження про те, що людям не слід виходити на вулицю, бо обмороження може статися “менш ніж за хвилину”.

Досі не існувало затверджених методів лікування важких обморожень. Однак 14 лютого 2024 року Управління з контролю за продуктами і ліками США (FDA) оголосило, що схвалило перший препарат для лікування обмороження.

Обмороження – це відповідь еволюції на тривалий або екстремальний холод, що призводить до звуження кровоносних судин і сповільнення кровотоку в кінцівках. Це зберігає кров, що тече до життєво важливих органів, теплою, збільшуючи шанси на виживання в умовах екстремального холоду.

Недоліком є те, що це може призвести до незворотних пошкоджень пальців рук, ніг і частин обличчя, що іноді вимагає ампутації уражених частин тіла. (Обмороження призвело до виникнення деяких дивних традицій, таких як коктейль “Sourtoe Cocktail” в Доусон-Сіті, де відвідувачі п’ють коктейль, що містить ампутований обморожений палець ноги).

Перепрофільований препарат

Новий препарат під назвою ілопрост (торгова назва Aurlumyn) є перепрофільованим. Це означає, що спочатку він не був розроблений для лікування обморожень. В даному випадку він використовується для лікування високого кров’яного тиску в легенях.

Перепрофільовані препарати вже пройшли важливі (і дорогі) випробування на безпеку людини, а тому їх розробка для вирішення додаткових медичних проблем обходиться набагато дешевше (близько 40-80 млн доларів США або 32-64 млн фунтів стерлінгів), ніж створення нового препарату (близько 1-2 млрд доларів США), що робить перепрофілювання препаратів привабливим способом пошуку нових методів лікування.

Багато препаратів було випробувано як потенційні засоби для лікування важких обморожень. Однак ілопрост – це перший препарат, який пройшов клінічні випробування, де пацієнти з важкими обмороженнями були випадковим чином розподілені на групи, які отримували або не отримували ілопрост.

Дослідження показало, що 60 відсотків пацієнтів, які не отримували ілопрост, мали достатньо важкі травми, що вимагали ампутації, порівняно з 0 відсотками пацієнтів, які отримували ілопрост.

Хоча загальна кількість пацієнтів, протестованих у цьому дослідженні, була невеликою – 47 осіб, сукупність фактів, що не існує інших затверджених фармацевтичних методів лікування обморожень, а також вражаючі результати економії коштів, отримані в цьому рандомізованому дослідженні на людях, були достатніми для того, щоб переконати FDA схвалити цю перепрофільовану терапію для лікування важких обморожень.

Як це працює

Ілопрост діє шляхом розширення кровоносних судин (так званий судинорозширювальний засіб) пацієнтів і запобігає утворенню згустків крові. Оскільки обмороження викликає звуження кровоносних судин, це дозволяє припустити, що один з механізмів, за допомогою якого ілопрост допомагає зцілити обморожені тканини, полягає в тому, що він усуває це звуження.

Однак, щоразу, коли кровотік відновлюється в такій тканині, це може парадоксальним чином погіршити травму і спричинити ще більше пошкоджень. Це називається “реперфузійним ушкодженням” і значною мірою спричинене раптовим припливом кисню, що викликає окислювальний стрес. Цікаво, що ілопрост є не лише судинорозширювальним засобом, але й зменшує окислювальний стрес, що дозволяє припустити, що цей подвійний механізм дії може допомогти пояснити його вражаючий потенціал як засобу для лікування обморожень.

Обмороження є поширеним захворюванням у холодних регіонах світу: одне фінське дослідження показало, що 1,1 відсотка населення Фінляндії щороку зазнає сильних обморожень, а 12,9 відсотка страждають від легких обморожень. Оскільки травми від обмороження можуть бути серйозними, схвалення препарату, який значно знижує ризик ампутації пальців рук, ніг і носа, що змінює життя пацієнта, безсумнівно, стане приємною новиною для багатьох.

Однак непередбачуваним наслідком може стати те, що коктейльному клубу Sourtoe Cocktail Club буде важче знайти нові обморожені пальці ніг, щоб поповнити свою колекцію в найближчі роки.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ