Понад 2 млн наукових робіт зникло з інтернету

28% наукових статей з результатами різних досліджень не архівуються належним чином і губляться, йдеться у свіжій доповіді агентства Crossref.

WordPressDashboard

Дослідники розглянули понад 7 млн цифрових публікацій і дійшли висновку, що системи зберігання статей в інтернеті не встигають за зростанням результатів досліджень. При цьому використання ідентифікаторів цифрових об’єктів (DOI) не гарантує збереження статей у великих цифрових архівах. Експерти пропонують посилити вимоги до реєстрації DOI і підвищити обізнаність видавців і дослідників про проблему збереження цифрових даних.

Вчені перевірили, чи зберігаються в архівах 7 438 037 творів, позначених ідентифікаторами цифрових об’єктів DOI. DOI, що складаються з унікальної комбінації цифр, літер і символів, використовуються для ідентифікації конкретних публікацій – наукових статей, офіційних звітів тощо. Дослідження провело Crossref – найбільше агентство з реєстрації DOI, що надає ідентифікатори 20 000 організаціям-учасникам, включно з видавцями, музеями та іншими установами.

Вибірка DOI, включених до дослідження, була складена випадково. Від кожної організації враховувалося до 1000 зареєстрованих ідентифікаторів. З’ясувалося, що 28% цих робіт – понад 2 млн статей – не з’явилися у великих цифрових архівах, незважаючи на наявність активного DOI. Лише 58% DOI посилалися на твори, що зберігалися хоча б в одному архіві. Решта 14% були виключені з дослідження, оскільки були опубліковані зовсім недавно, не були науковими статтями або не мали джерела, що ідентифікується.

Дослідження має обмеження. Воно відстежувало лише статті з DOI і не проводило пошук статей у кожному цифровому репозиторії. Наприклад, учені не перевіряли, чи зберігаються елементи з DOI в інституційних репозиторіях.

За словами експертів, багато хто сліпо вважає, що DOI гарантує збереження статті. Але це, очевидно, не так. Наприклад, у період з 2000 по 2019 рік з інтернету зникло понад 170 журналів відкритого доступу. Дрібні видавці піддаються більш високому ризику втратити наукові роботи, ніж великі.

Нове дослідження пропонує деякі заходи, які могли б поліпшити збереження цифрових даних, включно з більш суворими вимогами щодо реєстрації DOI, а також кращою обізнаністю про цю проблему серед видавців і дослідників.

Джерело: Cikavosti

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ