Лаятися і показувати середній палець може бути корисно

Якщо ви хочете швидко і легко дізнатися, скільки лайливих слів знає людина, спробуйте стати їй на ногу. Біль може робити з нашою мовою цікаві речі, але чи може цей залп нецензурної лексики насправді бути корисним? Нові дослідження показують, що як грубі слова, так і жести можуть мати знеболюючий ефект.

У дослідженні взяли участь 111 студентів коледжу Каламазу в Мічигані, 61 відсоток з яких були жінки, середній вік яких становив 19 років. Біль завдавали за допомогою відомого експериментального методу під назвою “холодовий пресор”, коли руку людини занурюють у крижану воду на стільки часу, скільки вона може витримати.

Дослідження було покликане виміряти вплив мови та жестів, як “нейтральних”, так і “табуйованих”, на сприйняття болю. У мовній частині дослідження учасників просили повторювати слова “fuck” або “flat”, поки їхня рука була занурена в холодну воду. У групі жестів їх просили рухати середнім (табуйований) або вказівним (нейтральний) пальцем вгору і вниз.

Учасникам було запропоновано сказати експериментатору, як тільки вони відчують біль, щоб можна було зафіксувати час. Після випробування вони заповнювали шкалу оцінки болю та завдання на завершення слів, призначене для вимірювання почуття агресії.

Ґрунтуючись на попередніх дослідженнях, вчені припустили, що перевертання пташки або щосекундне скидання атомної бомби матиме знеболювальний ефект. І це виявилося правдою.

“Ми виявили, що участь у табуйованій дії […] дозволила учасникам витримати біль під час виконання завдання на холодовий пресинг значно довше, ніж участь у нейтральній дії”, – пишуть автори у своїй статті.

Ще більш дивним було те, що не було суттєвої різниці між жестами та мовою. Попередні дослідження показали, що використання лайливих слів пов’язане з толерантністю до болю, і дехто навіть припускав це як можливу причину потоку нецензурної лайки, що часто лунає в пологових залах. Але чому непристойний жест працює так само, вчені менш впевнені.

Одна з теорій, яку пропонують автори дослідження, полягає в тому, що процес показу середнього пальця активує ті ж самі нейронні шляхи, що й вимовляння слова “блядь”. Також можливо, що він викликає подібні почуття та емоції без активації самого слова, але для того, щоб це з’ясувати, потрібні додаткові дослідження.

Автори не знайшли доказів того, що знеболюючий ефект лайки пов’язаний з агресією, але зазначають, що це може бути недоліком дизайну дослідження: “Ми не можемо виключити можливість того, що агресія може бути причетна до цього; можливо, що наші вимірювання довжини слів і частоти серцебиття були недостатньо чутливими, щоб виявити зміни в агресії”.

Але включення завдання на завершення слів могло мати й інший непередбачуваний бік – воно відволікало учасників від справжньої мети дослідження, тобто вони з меншою ймовірністю несвідомо змінювали свою поведінку відповідно до того, що, на їхню думку, хотіли бачити експериментатори. З цієї причини автори рекомендують включати подібне когнітивне завдання в майбутні дослідження як “відволікаючий маневр”, якщо воно не має іншої мети.

Зрештою, досі не зрозуміло, чому лайка допомагає зменшити сприйняття болю, але це дослідження є останнім у низці досліджень, які виявили цей ефект – і, що дуже важливо, автори кажуть, що це перше, яке продемонструвало, що лайка може мати таку ж знеболювальну силу, як і крик “Fuck!” на все горло. Варто згадати про це наступного разу, коли ви вколете палець на нозі в бібліотеці.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ