У Львівській області побудують вольєр для зубрів за зразком і досвідом Сторожинецького лісгоспу

ДП «Сторожинецьке ЛГ» з робочим візитом відвідала делегація з Львівської області, до якої увійшли депутати та працівники апарату Сокальської районної ради, Великомостівської міської ради, спеціалісти ДП «Жовківське лісове господарство» Львівського ОУЛМГ, екологи, громадські діячі

Мета візиту – ознайомитися з досвідом Сторожинецького лісгоспу у створенні та забезпеченні ефективного функціонування вольєру для утримання маточного поголів’я зубра європейського.

Побудований сторожинецькими лісівниками у 2014 році, сьогодні це єдиний в Україні вольєр, де в напівдиких умовах, у повному достатку під охороною лісівників проживають зубри – 7 дорослих особин, завезених з лісів Вінниччини та з Миколаївського зоопарку, а також двоє маленьких зубренят, народжених тут минулого року. За задумом, зубрів з вольєру випускатимуть в природне середовище, щоб відновити місцеву популяцію лісового велетня.

Розташований вольєр у лісфонді Банилівського лісництва (лісничий Валерій Шпак), на теренах зоологічного заказника місцевого значення «Зубровиця».

“Плануємо організувати роботу аналогічного вольєру на теренах нашого району, бо нам також важливо турбуватися про збереження і розвиток довкілля, примноження фауни наших лісів», – зазначає Андрій Сенюк, голова постійної комісії Сокальської районної ради з питань агропромислового комплексу, земельних відносин, екології, раціонального природокористування та розвитку сільських територій”.

«Ми багато чули про цей унікальний об’єкт – величезний вольєр для зубрів у передгір’ї Карпат, який по праву є гордістю не тільки наших колег зі Сторожинецького лісгоспу, не лише Буковини, але й всієї країни. Тому нам дуже важливо безпосередньо на місці побачити вольєр, детально дізнатися про особливості його роботи», – додає Ігор Слободяник, лісничий В’язівського лісництва ДП «Жовківське лісове господарство».

Гості з Львівщини цікавилися питаннями охорони вольєру, територія якого у 80 гектарів огороджена спеціальною сіткою довжиною у 4 кілометри, здатною витримати масивну навалу тварин. Крім цього, вздовж загорожі встановлено  додатковий захист – систему «електропастух».

«За чотири роки не було жодної спроби втечі тварин з вольєру, – розповідає лісничий Банилівського лісництва Валерій Шпак. – Навіщо їм втікати, коли ми їх годуємо, про них піклуємося. Зубри обережні, не допускають до себе людей. При першій підозрі на небезпеку ховаються у лісі».

«Працівники нашого мисливського господарства «Зубровиця», яке є структурним підрозділом Сторожинецького лісгоспу, забезпечили достатню кормову базу для підгодівлі зубрів взимку, облаштували для цього кормосховища, годівниці (на фото), солонці у різних місцях вольєру. Маємо кілька спостережних веж (на фото) для охорони і контролю за територією», – розповідає головний мисливствознавець ДП «Сторожинецьке ЛГ Сергій Чистов.

Необхідно наголосити, що саме за ініціативою і при найактивнішій роботі Сергія Івановича було споруджено таку затишну і безпечну лісову домівку буковинським зубрам. 

За зразком і досвідом сторожинецьких лісівників аналогічний вольєр з’явиться і на Сокальщині, де якраз створюють новий національний природний парк «Надбужжя» імені Блаженнішого Любомира Гузара. В межах НПП планують облаштувати розплідник для зубра європейського.

«Вибір вольєрного утримання та розведення зубрів зроблено з огляду на високу щільність населення регіону, близькість присадибних та агрогосподарств, яким тварини можуть завдати шкоду при вільному пересуванні. З іншого боку, це дозволяє контролювати чисельність стада, дбати про тварин, захищати їх від браконьєрів», – розповів Сергій Жмурко, голова Львівської обласної громадської екологічної організації «Західноукраїнське об’єднання лісівників та екологів».

«Приємно відзначити, що досвід роботи вольєру нашого лісгоспу стане корисним у реалізації планів львів’ян  з примноження популяції зубра в українських Карпатах, над чим ми також працюємо вже тривалий час з позитивним результатом», – зазначає директор ДП «Сторожинецьке ЛГ» Ігор Беленчук.

Зубр європейський занесений до Червоної книги України, Червоної книги МСОП, Європейського Червоного списку та належить до виду тварин, що є на межі зникнення в цілому світі.

За матеріалами Інституту зоології НАН України, загальна чисельність зубрів  в Україні складає до 330 особин.

У Чернівецькій області зафіксовано 37 зубрів, 28 з яких живуть у дикій природі і 9 – у вольєрі ДП «Сторожинецьке лісове господарство».

У Львівській області нарахували 84 зубра – на території ДП «Мисливське господарство «Стир» та у НПП «Сколівські Бескиди», куди у 2010 році завезли 11 зубрів з Німеччини та Австрії.

Утримання всіх наявних популяцій зубрів в Україні здійснюється за рахунок коштів переважно лісогосподарських та природоохоронних підприємств та організацій і підтримується завдяки постійній праці декількох ініціативних людей, керівників лісомисливських господарств, національних парків та їхнії колективів.

Стадо зубрів в національному природному парку «Сколівські Бескиди» звикло до людей. Кілька зубрів взагалі взяли за звичку кожної зими приходити в село Майдан, що поблизу з НПП, і там  зимувати. Поводять вони себе як свійські тварини.

Цього року з метою покращення стану місцевих популяцій одного сколівського зубра переселять у  вольєр Банилівського лісництва ДП «Сторожинецьке лісове господарство», а ще двох – в національний природний парк «Залісся» на Київщину.

Джерело: ДП «Сторожинецьке ЛГ»

Категорія: Новини району
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ