Виявилося, давні люди теж хворіли на туберкульоз: вони заражалися ним від бізонів

Дослідники проаналізували останки двох неандертальців, знайдені у печері Субалюк в Угорщині. Виявилося, що обидва скелети мають ознаки туберкульозу.

WordPressDashboard

Вчені провели новий аналіз ДНК кісток неандертальців із печери Субалюк в Угорщині. Вони мешкали в Центральній Європі близько 35 000 років тому. Виявилося, що давні люди страждали на туберкульоз (ТБ). Це захворювання вперше виявили у неандертальців. Дослідження ставить питання, чи сприяв ТБ їх зникненню.

У двох дослідженнях, опублікованих у журналі Tuberculosis, одна група вчених повторно проаналізувала скелетні останки двох неандертальців, виявлених у печері в Угорщині 1932 року, а інша перевірила їх на наявність мікобактерії туберкульозу.

Останки гомінідів, знайдені в одному з цих шарів біля входу, належали дорослій жінці та дитині віком від 3 до 4 років на момент смерті. Враховуючи поєднання на скелетах неандертальських та людських ознак, дослідники тривалий час припускали, що останки з печери Субалюк — – одні з останніх неандертальців у Центральній Європі. Радіовуглецеве датування останків на початку 2023 року підтвердило, що дитина померла приблизно 33 000–34 000 років тому, а дорослий трохи раніше приблизно 37 000–38 000 років тому.

В обох неандертальців знайшли явні ознаки скелетної інфекції, включаючи кісткові ураження вздовж хребта дорослої людини та всередині черепа дитини. Вони відомі як літичні ураження. Хоча вони можуть виникати через кілька захворювань, таких як рак, їх розташування та структура в організмі субалюцьких неандертальців свідчать про туберкульоз, повідомляють дослідники під керівництвом Дьордь Палфі з Університету Сегеда в Угорщині.

Щоб перевірити цей діагноз, дослідницька група під керівництвом Уні Лі з Університету Бірмінгема у Великій Британії взяла зразки кісток двох скелетів та проаналізувала їх на наявність ДНК M. Tuberculosis. Обидва виявилися позитивними. Крім того, використовуючи метод споліготипування, який застосовують для ідентифікації послідовностей генів туберкульозу у зразку, вчені підтвердили діагноз дитини. А аналіз ліпідних біомаркерів, який корисний для характеристики угруповань мікробів у зразку, також показав, що обидва неандертальці хворіли на туберкульоз.

Відомо, що такі великі тварини в давній Європі, як бізони, хворіли на туберкульоз. Вчені вважають, що неандертальці, ймовірно, заразилися саме від них, полюючи та поїдаючи м’ясо. Можливо, саме туберкульоз зіграв свою роль у вимиранні стародавніх гомінідів, пишуть дослідники.

Джерело: Cikavosti

Категорія: Здоров'я
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ