Психологи пов’язали темні риси особистості та екоактивізм

Нове дослідження, проведене в Німеччині, засвідчило, що борцями за збереження довкілля можуть рухати не лише благородні мотиви і турбота про природу, а й риси, які вважають негативними і відносять до так званої темної тріади.

WordPressDashboard

У жовтні 2022 року екоактивістки залили томатним супом картину “Соняшники” Ван Гога в Лондонській галереї. Покрите склом полотно не постраждало / © Antonio Olmos / The Guardian

У низці минулих робіт вчені розглядали, з якими особистісними характеристиками асоціюється екологічний активізм. Однак, вивчаючи питання, дослідники більше уваги приділяли світлим сторонам особистості, таким як свідомість і відкритість досвіду. Тим часом дії захисників природи бувають дуже неоднозначними. Наприклад, під час акцій вони перекривали дороги або обливали фарбою відомі картини. Тож професор психології Ганнес Захер (Hannes Zacher) з Лейпцизького університету (Німеччина) вирішив простежити зв’язок між екоактивізмом і рисами темної тріади, а також лівого авторитаризму. Результати опублікував журнал Personality and Individual Differences.

Під темною тріадою в психології розуміють три особистісні риси: нарцисизм, макіавеллізм і психопатію. Для них характерні гординя і самозакоханість, цинізм, маніпуляції та відсутність емпатії, а також асоціальна поведінка, імпульсивність та егоїзм.

Серед рис лівого авторитаризму автор статті перелічив антиієрархічну агресію, що передбачає бажання повалити наявний суспільний порядок і владу, а також антиконвенціоналізм, який відкидає традиційні норми на користь радикальних, прогресивних ідеалів.

У роботі Захер використовував дані іншого великого довгострокового спостережного проєкту за участю працюючих жителів Німеччини, яким виповнилося 18 років. Загалом учений відібрав 839 респондентів. Під час опитувань, що проходили в червні 2023 року, вони надали інформацію, що стосується потрібних Захеру тем.

Ставлення до екологічного активізму оцінювали з урахуванням інформації про участь у громадських екологічних акціях, членство в конкретних екологічних організаціях, а також ступеня підтримки дій цих організацій. Для виявлення рис темної тріади та лівого авторитаризму використовували наявні для цього стандартні шкали. Також у рамках дослідження учасники пройшли п’ятифакторний тест особистості (Big Five) та заповнили інші анкети, що стосувалися їхніх соціально-демографічних відомостей (стать, вік, освіта) та політичних уподобань.

  Аналіз даних виявив кореляцію між високим рівнем макіавеллізму та участю в екоактивізмі. Аналогічний зв’язок виявився з нарцисизмом, але не з психопатією. Інакше кажучи, люди, зосереджені на власних інтересах, які шукають уваги і захоплення, більш схильні брати участь в екологічних акціях і підтримувати їх.

  Антиієрархічна агресія та антиконвенціоналізм теж позитивно корелювали з екологічним активізмом. Це означає, що така діяльність може приваблювати тих, хто виступає проти традиційних ієрархій і норм, як засіб для втілення в життя системних змін.

  Водночас дослідження показало, що жінки, літні та менш освічені люди підтримують екоактивізм менше. Крім того, вчений виявив зв’язок із деякими позитивними рисами, такими як довіра, альтруїзм, доброта і прихильність.

  У коментарі для PsyPost Ханнес Захер пояснив, що в плані особистісних рис екоактивісти відрізняються від тих, хто їх просто підтримує, але сам не бере участі в акціях. Як правило, перші володіють більш “темними” якостями, а другі – це більш мирні та поступливі люди.

  Раніше автори іншої роботи, опублікованої в журналі Current Psychology, з’ясували, що схильні до нарцисизму люди більше беруть участь у феміністських акціях. Крім того, дослідження 2020 року засвідчило, що люди з цією рисою частіше залучені до різних політичних заходів та акцій.

  Джерело: Cikavosti

  Категорія: Здоров'я
  Сторожинець.info
  МЕНЮ

  КОНТАКТИ