«Танцюючі краплі» допоможуть збирати воду з повітря

Складні моделі руху виникають, коли краплі води конденсують на змащеній олією поверхні.

WordPressDashboard

Дослідники з Науково-технологічного університету імені короля Абдалли помітили, що коли краплі води конденсуються з повітря на холодну поверхню, вкриту олією, вони починають складний «танець». Рух схожий на ефект Чиріоса допоможе прискорити збирання води з атмосфери в посушливих регіонах, таких як Саудівська Аравія.

На типовій твердій поверхні конденсовані краплі «прилипають» до поверхні без руху, доки не накопичиться достатня маса, щоб крапля скотилася вниз. Арабські дослідники припустили, що додавання тонкої масляної плівки змаже поверхню, змушуючи краплі рухатися швидше та звільняючи місце для конденсації нових крапель. Ідея спрацювала, але не зовсім так, як очікували вчені.

Вони спостерігали, як краплі конденсату розміром від десятків мкм до кількох мм беруть участь у спонтанному та складному колективному «танці». Краплі ковзали, звиваючись подібно до змії, поки мастило не вичерпалося, після цього вони перейшли на круговий рух. Перерозподіливши під час руху мастило по поверхні, краплі відновлювали свій звивистий «танець».

Ефект Чиріоса змушує плаваючі зерна накопичуватися через поверхневий натяг. Його можна спостерігати, наприклад, наливши молоко до пластівців — злаки почнуть злипатися. Краплі конденсату в олії також притягувалися до сусідніх крапель. При цьому рух більших крапель обумовлено енергією, що виділяється при поглинанні ними дрібніших крапель.

Дослідники відзначають, що пристрої, які можуть ефективно вловлювати воду з повітря шляхом простої конденсації без витрат енергії, широко потрібні, оскільки в окремих регіонах проблеми з доступом до прісної води наростають. Оптимізуючи колективний рух крапель, можна значно збільшити швидкість конденсації і, отже, розробити ефективніші системи збирання води, додають вчені.

    Джерело: Cikavosti

    Категорія: Суспільство
    Сторожинець.info
    МЕНЮ

    КОНТАКТИ