ДНК з клітин шкіри може бути використана для створення яйцеклітин для ЕКЗ майбутнього

Наука навшпиньки наближається до нової процедури, яка може революціонізувати лікування безпліддя, оскільки дослідники демонструють можливість перенесення ДНК з клітин шкіри в донорську яйцеклітину. Хоча до застосування цієї технології в клініці ще багато років, вона може означати майбутнє, в якому жінки, що не мають життєздатних яйцеклітин, і чоловіки, що перебувають в одностатевих стосунках, зможуть мати генетично споріднених дітей.

Пошкоджені або деградовані яйцеклітини внаслідок хвороби, лікування або старіння є поширеною причиною безпліддя. Ця процедура має на меті обійти цю проблему шляхом взяття донорської яйцеклітини, видалення її ядра (де зберігається вся генетична інформація) і заміни його ядром клітини шкіри батька. Таким чином, у вас залишається функціональна яйцеклітина, яка містить лише генетичний матеріал майбутнього батька, а не донора.

Ця методика називається перенесенням ядер соматичних клітин, і хоча вона може здатися простою, насправді це далеко не так.

Однак є прецедент, який стався понад 20 років тому, коли відбулася знаменна подія, що викликала інтерес до застосування цього процесу до людини: перше в історії клонування ссавця, овечки Доллі.

Доллі була створена з використанням ДНК однієї дорослої вівці. За словами команди Орегонського університету здоров’я і науки (OHSU), яка проводила дослідження, новий процес відрізняється тим, що можна створювати ембріони, які містять ДНК обох батьків.

Щоб бути дуже зрозумілим: ми не говоримо – повторюємо, не говоримо – про клонування людини.

Команда вперше повідомила, що їхня експериментальна процедура може запрацювати ще в січні 2022 року, але нове дослідження зробило крок далі, продемонструвавши, як можна досягти правильної кількості хромосом в яйцеклітині.

Людські статеві клітини, або гамети, описуються як гаплоїдні, що означає, що вони містять вдвічі менше хромосом, ніж інші клітини в організмі. Коли гаплоїдна яйцеклітина запліднюється настільки ж гаплоїдним сперматозоїдом, ембріон, що утворюється, є диплоїдним, з повним набором хромосом.

Команда OHSU взяла яйцеклітини мишей і видалила з них ядра, замінивши їх ядрами з клітин шкіри мишей. “Але ж зачекайте!” – вигукнете ви. “Хіба клітини шкіри не диплоїдні?” Так, це так, але команда має геніальне рішення. Вони здатні змусити імплантоване ядро втратити половину своїх хромосом, в результаті чого утворюється гаплоїдна клітина, яку практично неможливо відрізнити від природної яйцеклітини.

Потім ці яйцеклітини можуть пройти процедуру екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) зі сперматозоїдами – метод, який щодня використовується в клініках репродуктивної медицини по всьому світу. У разі успіху, в результаті з’являється ембріон, що містить хромосоми двох батьків.

Однією з переваг методу є швидкість, з якою можна отримати яйцеклітини. Інші подібні методи, які зараз досліджуються, вимагають тривалого процесу спочатку перетворення клітин шкіри на індуковані плюрипотентні стовбурові клітини, а потім підштовхування цих клітин до перетворення на яйцеклітини або сперматозоїди.

“Ми пропускаємо весь цей етап перепрограмування клітин”, – пояснила автор дослідження доктор Паула Амато в своїй заяві. “Перевага нашого методу полягає в тому, що він дозволяє уникнути тривалого культивування, необхідного для перепрограмування клітини. За кілька місяців може статися багато шкідливих генетичних та епігенетичних змін”.

За словами старшого автора д-ра Шухрата Міталіпова, кінцевою метою дослідження є “виробництво яйцеклітин для пацієнтів, які не мають власних яйцеклітин”, але до цієї мети ще багато років. Перший автор дослідження Олексій Михальченко сказав Guardian, що “ретельна оцінка безпеки, ефективності та етичних аспектів” буде необхідною, перш ніж метод можна буде розглядати для клінічного використання.

ЕКЗ знову опинилося в центрі уваги ЗМІ після рішення Верховного суду штату Алабама про те, що до ембріонів слід ставитися як до дітей, і багато хто прогнозує, що це стане ключовою темою дебатів напередодні президентських виборів у США. Але наслідки будь-якого прогресу в галузі допоміжних репродуктивних технологій вийдуть далеко за межі однієї країни: за оцінками, кожен шостий дорослий у світі страждає від безпліддя.

Можливість використання донорської яйцеклітини без додавання ДНК донора, безумовно, стане радикальною зміною в ландшафті лікування безпліддя. Завдяки цьому дослідженню наука зробила крок вперед у своєму розумінні того, як це може одного дня стати реальністю.

Джерело: NNews

Категорія: Суспільство
Сторожинець.info
МЕНЮ

КОНТАКТИ